Subtraction-3.svg

Baby Akademija

10-12 mesecev opozorilni znaki (red flags).

Subtraction-3.svg

Baby Akademija

NEZMOŽNOST SAMOSTOJNEGA SEDENJA (BREZ OPORE)

Če se otrok v starosti od 10-12 mesecev še ne poseda samostojno, je lahko to znak slabo razvite mišične moči, nizkega mišičnega tonusa in nadzora trupa, kar je ključno za nadaljnji gibalni razvoj (kobacanje, stoja, hoja, …).

KATERI SO MOŽNI VZROKI?

  • Zakasnjen motorični razvoj: nekateri otroci se razvijajo počasneje, vendar je še vedno kljub manjšim odstopanjem lahko vse v mejah normale.
  • Hipotonija: nizek mišični tonus je lahko vzrok nezmožnosti samostojnega sedenja, saj daje otroku ustrezno držo in posturalno kontrolo trupa.
  • Nevrološke težave: težave s centralnim živčnim sistemom lahko povzročajo zaostanek v razvoju, takšni otroci pa težje dosegajo razvojne mejnike, brez spodbude in pomoči.
  • Pomanjkanje izkušenj in priložnosti za ustrezen gibalni razvoj: če otrok preživi preveč časa na hrbtu ali v zibelki, ležalniku, gugalniku…nima dovolj priložnosti za raziskovanje in spodbujanje gibalnega razvoja.
Sedenje z oporo na dlaneh

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI?

  • Otroka nikoli ne posedamo sami, saj mora otrok sam doseči sedeč položaj, da lahko ustrezno razvija mišice, ravnotežje ter da se nauči aktivirati mišice trupa. S tem preprečimo nastanek asimetrij in tveganje za težave z gibanjem kasneje (težave s koordinacijo, ravnotežjem, motoričnim spretnostmi,…).
  • Kompenzacijski gibi-nekateri otroci zaradi težjega doseganja razvojnega mejnika začnejo uporabljati kompenzacijo, kot je recimo aktivacija neustreznih mišic, nesimetrično sedenje
    (nagib v eno stran) ali sključena drža pri sedenju.
  • Sedenje na W (lažje sedijo tako, zaradi večje podpore telesa, vendar spodbuja šikost mišic trupa in neustrezen razvoj kolkov, kolen in gležnjev).
  • Pravilna drža za ustrezen razvoj hrbtenice in mišic trupa.
Subtraction-3.svg

KAJ LAHKO STORIMO, DA SPODBUJAMO OTROKA K USTREZNEMU RAZVOJU?

Spodbujamo trebušni položaj za krepitev trebušnih in hrbtnih mišic 

Vaje za krepitev mišičnega tonusa ( vaje na žogi, valju, preko naših nog, na trebuščku, ..)

Spodbujamo razvoj ravnotežja (vaje na ravnotežnih blazinah, na naših nogah, v naročju, na terapevtski žogi, poseganje po igračkah, …)

Vadimo prehod iz štirinožnega položaja v sedeči položaj

RAZVOJNO NEVROLOŠKA OBRAVNAVA

Kljub temu, da se otroci razvijajo z različnim tempom razvoja, je pri starosti do 12 mesecev že pričakovano in priporočljivo, da se samostojno posedejo in sedijo brez opore. Če otrok tega še ne zmore, je pomembno, da mu ponudite čim več priložnosti za gibanje in se posvetujete s strokovnjakom, ki bo otroka pregledal in vam svetoval glede njegovega razvoja dalje.

V Reha Medical centru s pomočjo razvojno nevrološke obravnave ocenimo stanje otroka in možne vzroke kasnitve doseganja razvojnega mejnika. Pri terapiji uporabljamo različne tehnike za spodbujanje željenih gibalnih vzorcev, prenosov teže, krepitev posturalnih reakcij, mišičnega tonusa, moči in sklepne stabilnosti. Starše educiramo o ustreznem rokovanju, inhibiciji neželenih vzorcev
gibanj, asimetrije ter naučimo pravilnega izvajanja vaj v domačem okolju.

 

Subtraction-3.svg

Baby Akademija

OTROK SE OB OPORI NE POSTAVLJA NA NOGE

V starosti 10-12 mesecev, začne otrok razvijati že ustrezno posturalno kontrolo ter vzravnalne ter ravnotežne reakcije, ki mu omogočajo prehod v stoječ položaj. Otrok mora ustrezno položit stopalo ene noge, se ob opori držati za stabilnost in se od noge odriniti v stoječ položaj, tako da priključi še drugo nogo.

Kateri so možni vzroki?

  • pomanjkanje samozavesti in strah, da bi padel, ker se počuti še nestabilnega,
    strah, da bi padel zaradi nerazvitih zaščitnih in prestreznih reakcij,
  •  šibkost mišic trupa in slaba posturalna kontrola,
  • prekomerna togost mišic nog, nevrološke težave,
  • slaba splošna motorična aktivnost,
  • težave z vestibularnim sistemom (gravitacijska intoleranca, slabo ravnotežje, šibke vzravnalne reakcije).
Untitled-design-18.png

NA KAJ MORAMO BITI POZORNI

  • Otrok se z rokami povleče v stoječ položaj, namesto da bi se odrinil preko nog,
  • Otrok vstane z iztegnjenimi nogami (brez, da bi pokrčil kolena), zaradi povišanega tonusa nog,
  • Vedno vstane samo preko ene noge,
  • Stoja na prstih,
  • Položaj stopalc (širokotirna stoja, zvračanje stopalc, obračanje nogic navznoter).
Subtraction-3.svg

KAJ LAHKO STORIMO ?

Vaje za krepitev trupa, sklepne stabilnosti, mišične moči (počep in vstajanje, kobacanje in plazenje preko ovir, igre na žogi, …).

Podpora pri postavljanju nogice v stojo.

Prenosi teže v polklečečem položaju ter podpiranje vstajanje preko obeh nog (tako preko ene, kot preko druge).

Spodbujanje vstajanja na način, da postavljamo otrokovo najljubšo igračo na primerno višino s čimer vzbudimo zanimanje po poseganju.

Izvajanje vaj za izboljšanje ravnotežja (poseganje po igrački sede, prenosi teže v polkleku, zibanje naprej-nazaj in levo-desno na žogi sede ali leže na trebuhu,…).

RAZVOJNO NEVROLOŠKA OBRAVNAVA

 

V Reha Medical centru s pomočjo razvojno nevrološke obravnave ocenimo stanje otroka in možne vzroke kasnitve doseganja razvojnega mejnika. Pri terapiji uporabljamo različne tehnike za spodbujanje željenih gibalnih vzorcev, krepitev mišičnega tonusa in moči.

Starše educiramo o ustreznem rokovanju, inhibiciji neželenih vzorcev gibanj, asimetrije ter jih naučimo pravilnega izvajanja vaj v domačem okolju.

Subtraction-3.svg

Baby Akademija

ODSOTNOST PRESTREZNIH REAKCIJ

KAJ SO PRESTREZNE REAKCIJE?

 

Prestrezne reakcije so naravni zaščitni refleksi, s katerimi se otrok pri padcu zaščiti z rokami (se ujame na roke).

 

Razvijati se začnejo okoli 6. meseca starosti in so do 12. meseca običajno že dobro razvite. Če otrok pri padcu ne iztegne rok, jih nepravočasno iztegne ali jih ne uporabi pri opori to kaže na zamik v razvoju ravnotežja, mišične moči ali zaznavanja telesa v prostoru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prestrezne reakcije

KAKŠNI SO LAHKO VZROKI?

  • Šibkost mišic trupa in ramenskega obroča,
  • slaba proksimalna sklepna stabilnost,
  • težave s senzorno integracijo (težave pri zaznavanju sprememb položaja, vestibularne težave, propriocepcija-slaba zaznava telesa v prostoru).
  • premalo izkušenj,
  • nevrološki vzroki.
Subtraction-3.svg

KAJ LAHKO NAREDIMO?

Vaje za krepitev mišičnega tonusa, mišične moči in sklepne stabilnosti (medvedja hoja,
kobacanje, igre na trebuhu, plazenje čez ovire, »samokolnica« s podporo preko medenice,…)

Igre s simulacijo “padanja” (nadzorovani padci na mehko podlago, guganje na žogi z glavo in rokami naprej, da spodbudimo uporabo rok, nežni potiski v vse smeri v sedečem položaju,…).

Zagotovitev varnega okolja v katerem postavimo različne ovire, da otroka “spodbudimo” k varnemu padcu.

RAZVOJNO NEVROLOŠKA OBRAVNAVA in SENZORNA INTEGRACIJA

Prestrezne reakcije so ključnega pomena za otrokovo varnost in razvoj ravnotežja, saj mu omogočajo, da se ob izgubi stabilnosti refleksno zaščiti z rokami. Če pri svojem otroku opazite, da teh reakcij ne razvija ustrezno ali se ne opira na roke pri padcu, je to lahko znak, da potrebuje dodatno podporo pri
razvoju.

v Reha Medical centru tekom kliničnega pregleda otroka ugotovimo, kje so odstopanja v razvoju in kje vzroki težav. S ciljno in individualno usmerjeno terapijo razvojno nevrološke obravnave in senzorne integracije, pri otroku spodbujamo razvoj le teh, ki so osnova za varno gibanje in hojo.

 

Subtraction-3.svg

Baby Akademija

ODSOTNOST PINCETNEGA PRIJEMA

Pincetni prijem je finomotorična spretnost, s katero otrok prime majhen predmet s konicami prsta palca in kazalca. Ta spretnost se razvije okrog 9. do 12. meseca starosti in je pomembna za razvoj finemotorike, grafomotorike ter za hranjenje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pincetni prijem ba

KAKŠNI SO LAHKO VZROKI?

  • Otrok ima še vedno »škarjast« prijem (prime s palcem in stranskim delom kazalca) ali prijem v pesti,
  • težave z zaznavo telesa, kar mu onemogoča natančno izvajanje gibov s prsti ali poseganje po
    predmetu,
  • težave s prostorsko orientacijo,
  • težave s koordinacijo in bilateralno koordinacijo,
  • šibkejši mišični tonus trupa, rok in prstov.
Subtraction-3.svg

KAJ LAHKO STORIMO?

Igre z drobnimi predmeti (pobiranje koškov hrane, kamenčkov, cofkov,…) ter igranje z različnimi taktilnimi materiali (koruza, riž, vata, plastelin,…) – spodbujanje razvoja senzorike

Spodbujanje trebušnega položaja

Uporaba pincete ali kuhinjskih klešč

Spodbujanje grobe motorike za izboljšanje koordinacije, ravnotežja, zaznave telesa in
prostorske orientacije.

SENZORNA INTEGRACIJA

Če pri otroku opažate slab in neustrezen pincetni prijem, lahko to kasneje pomeni težavo v finomotoričnih spretnosti, pri hranjenju, risanju in pri grafomotoriki. Če malček v starosti 10-12 mesecev še vedno uporablja pest za prijemanje stvari ali ne zmore prijema drobnih stvari je to lahko znak, da potrebuje dodatno spodbudo in vajo.

V Reha Medical centru tekom klinične ocene senzorne integracije ocenimo vzrok težav, ki lahko nakazuje na slabšo zaznavo telesa (propriocepcijo), težave s predelovanjem
taktilnih dražljajev ali vestibularnega sistema (drža, tonus, ravnotežje, prehajanje preko srednje linije telesa, koordinacija rok).

Z veseljem Vam in Vašemu otroku pomagamo do kvalitetnega razvoja in premagovanja ovir v vsakodnevnem življenju.