Terapija z živalmi je ciljno usmerjena pomoč, kjer se uporabljajo živali kot obliko terapije. Cilj same terapije je izboljšanje otrokovih socialnih, čustvenih in telesnih funkcij. Bistvo tterapije je uporaba različnih živali s strani usposobljenih terapevtov. Stik s terapevtskimi živalmi pa spodbuja sproščanje endorfinov v krvi.
Motnje avtističnega spektra
Motnje avtističnega spektra (MAS) zajemajo več razvojnih stanj: avtizem, Aspergerjev sindrom, dezintegrativna motnja v otroštvu ter nedoločene oblike pervazivnih razvojnih motenj.
Motnje avtističnega spektra se običajno pojavijo že zgodaj v otroštvu, sčasoma pa se pojavijo in opazijo težave pri vsakodnevnem funkcioniranju. Za otroke z MAS so značilni predvsem:
- Edinstveni vzorci vedenja,
- Potreba po vzpostavljeni rutini,
- Težave s senzorno integracijo (v večini primerov so senzorno preobčutljivi na določene senzorne dražljaje).
Imajo pa osebe z motnjo avtističnega spektra največ težav na treh ključnih področjih. To so:
- Težave s socialno interakcijo,
- Težave s komunikacijo,
- Težave na področju fleksibilnosti mišljenja.
Avtizma sicer ni mogoče ozdraviti, lahko pa z zgodnjimi intervencijami bistveno izboljšamo kakovost življenja otrok. Otrokom lahko pomagamo predvsem s terapijami senzorne integracije (s tem zmanjšujemo njihovo senzorno preobčutljivost) ter tudi s terapijami z živalmi.
Kako izgleda terapija z živalmi?
Terapija z živalmi je lahko individualna ali skupinska terapevtska obravnava, z vnaprej šolanimi živalmi. Vodi jih usposobljen terapevt, vsaka terapija pa je posebej prilagojena osebi/osebam, ki se terapije udeležijo.
Na takšnih terapijah se največkrat uporabljajo:
- Psi
- Konji (hipoterapija)
- Delfini
- Plazilci in drugi glodavci …
Pri osebah, ki imajo težave s socializacijo in komunikacijo, se le-te lažje sporazumevajo z živalmi kot pa z ljudmi. Zato se terapija z živalmi zelo pogosto uporablja tudi pri terapevtskih obravnavah avtistov.
Terapija s pomočjo živali izhaja iz različnih študij, kjer so preiskovali interakcije med ljudmi in živalmi, ter vezmi, ki jih med seboj tvorijo. Teorija o terapijah z živalmi pravi, da so živali pomirjajoči, neobsojajoči viri podpore, ki s tem pozitivno vplivajo na osebe.
Interakcija z živalmi na otroke s posebnimi potrebami vpliva zelo pozitivno. Terapija s pomočjo živali lahko otrokom prinese veliko koristi:
- Zmanjšanje stresa, tesnobe: predvsem zaradi sproščanja endorfinov
- Spodbujanje ustreznih socialnih interakcij
- Izboljšanje komunikacije – tako verbalne kot neverbalne
- Povečanje samozavesti in samostojnosti
- Izboljšanje kognitivnih funkcij in spretnosti (povečana pozornost, zmanjšanje hiperaktivnosti …)
- Izboljšane senzorne predelave.
Otrokom živali nudijo tudi neko varno in motivacijsko okolje, kjer se lahko razvijajo čustva, empatija ter hkrati tudi motorične spretnosti. S terapijami se lahko pomaga ustvariti rutina, kar pa otroci z MAS nujno potrebujejo.
Terapije z živalmi ponavadi vključujejo več nizov srečanj oz. terapij s terapevtom in določeno živaljo. Te terapije se lahko izvajajo bodisi doma, v šoli, na klinikah ali v naravi (predvsem odvisno od vrste živali). Terapije se izvajajo v skupini ali individualno. Število terapij in trajanje se seveda določi individualno, odvisno od potreb posamezne osebe.
Kakšen vpliv ima terapija z živalmi na senzorno procesiranje pri otrocih?
- Taktilna stimulacija: preko živali je otrokom omogočeno, da z dotikom izkusijo različne teksture, občutke in temperature.
- Slušna stimulacija: Živali seveda proizvajajo različne zvoke, kar otrokom ponuja priložnosti za raziskovanje in odzivanje na slušne dražljaje.
- Vizualna stimulacija: Živali so različnih oblik, velikosti, barv, kar pritegne otroško pozornost in aktivira vizualni sistem. Prav tako je pomembno opazovanje živalskega gibanja in obrazne mimike.
- Proprioceptivna in vestibularna stimulacija: terapija z živalmi ponuja otrokom različne proprioceptivne in vestibularne dražljaje, s čimer lahko pomagajo razviti zavedanje telesa, izboljšajo ravnotežje in koordinacijo.
V naslednjem videju si lahko tudi pogledate, kako poteka hipoterapija pri otrocih s posebnimi potrebami:
Otroke z motnjo avtističnega spektra pa lahko ob terapiji z živalmi podpremo tudi s terapijo senzorne integracije. Z njimi pomagamo otroku vse informacije, ki jih prejema preko čutil, pretvoriti v smiselne odgovore. To lahko zajema tako motorični vidik, kot tudi vedenje, komunikacijo, socialne veščine ter učenje. S terapijami otrokom omogočamo, da se njihovi možgani učijo ustrezne obdelave različnih prejetih informacij.