Gibalni razvoj dojenčka je definitivno pomemben vidik celostnega razvoja dojenčka.
Pomembno je poudariti, da v čisto prvih mesecih dojenčkovega življenja razvoj poteka načeloma dokaj enako za vse dojenčke, kasneje pa se začnejo med njimi kazati razlike.
Vsak dojenček je namreč raznolik in vsako odstopanje še ne pomeni težave. Gibalni mejniki so seveda pomembni, vendar jih nekateri dojenčki dosežejo hitreje, drugi počasneje. Vsak otrok ima namreč svoj edinstven način rasti in razvoja.
Vsi starši imajo kdaj pomisleke glede razvoja svojega otroka (bodisi gibalnega ali drugačnega). Povsem normalno je, da vas občasno kaj zaskrbi. Pomembno pa je, da v kolikor opažate
kakršnakoli odstopanja od normalnega gibalnega razvoja ali težave z mišičnim tonusom, se čim prej posvetujete s pediatrom ali razvojnim nevrofizioterapevtom. To lahko storite pri dojenčkovem pregledu pri pediatru ali pa se obrnete na strokovnjaka, ki je specializiran za obravnavo dojenčkov in otrok – v tem primeru nevrofizioterapevt. Razvoj dojenčka v prvih mesecih življenja je zelo pomemben za njegov ustrezen nadaljni razvoj, zato je pomembno da se čim prej oceni dojenčkovo stanje ter zagotovi ustrezna obravnava dojenčka, bodisi pri nevrofizioterapevtu ali pri drugih strokovnjakih, v kolikor je to potrebno. Zagotovite si svoj termin pri nevrofizioterapevtu čim prej.
Pri svojem dojenčku opažam odstopanja – kaj sedaj?
- V kolikor vi ali pediater na rednih pregledih pri dojenčku opazite kakršnakoli odstopanja na področju gibanja / dojenčkovega razvoja, ga bo pediater največkrat napotil k razvojnemu pediatru.
- Razvojni pediater pregleda otroka. V primeru lažjih motenj poda priporočila za domov, tiste ki potrebujejo več pomoči pa vključi v razvojno-nevrološko obravnavo pri nevrofizioterapevtu (RNO terapevt), delovnemu terapevtu, logopedu itd.
- RNO terapevt nato prav tako na prvi obravnavi oceni otroka in na podlagi njegove ocene ter ocene pediatra zasnovi cel potek terapije.
Kaj je razvojno nevrološka obravnava?
Razvojno nevrološka obravnava (RNO obravnava) je terapevtska obravnava, ki se osredotoča predvsem na gibalni razvoj otrok v zgodnjem otroštvu ter na razvoj možganov. Glavno vlogo pri obravnavi ima gibanje – ustrezen razvoj gibalnih vzrocev ter drža (z ustreznimi vzravnalnimi, ravnotežnimi in zaščitnimi reakcijami drže).
Pri obravnavi dojenčkov in otrok se poslužujemo predvsem koncepta Bobath, seveda v kombnaciji z drugimi metodami in tehnikami (npr. metoda po Vojti, MNRI (refleksna integracija, taktilna integracija), terapija senzorne integracije idr.).
Bobath koncept temelji na:
- Inhibiciji abnormnih (nepravilnih) gibalnih vzorcev ter
- Facilitaciji željenih, normalnih gibalnih vzorcev.
Koncept Bobath sta ustanovila Karel Bobath in njegova žena Bertha Bobath, ki sta ta koncept za obravnavo nevroloških bolnikov razvijala zelo dolgo.
VIR: Exceptional lives (https://exceptionallives.org/guides/child-development-therapy/)
CILJ razvojno nevrološke obravnave je doseči čimvečjo samostojnost ter kakovost dojenčkov in otrok v vsakdanjem življenju. V RNO obravnavo so vključeni dojenčki in otroci, ki imajo različna odstopanja na področju razvoja in gibanja. Največkrat so to otroci, ki imajo:
- Težave z mišičnim tonusom (znižan mišični tonus – hipotonija ALI zvišan mišični tonus – hipertonija)
- Asimetrije v gibanju in/ali v drži
- Zaostanek v gibalnem razvoju (zakasnjeno doseganje gibalnih mejnikov)
- Prirojene nepravilnosti skeletnega sistema (npr. ekvinovarus stopal)
- Neobičajno gibanje ali nezmožnost gibanja
- Nedonošenčki: so bolj izpostavljeni tveganju za motnje v gibanju ter druge motnje
- Otroci z različnimi nevrološkimi okvarami (možganske krvavitve, hidrocefalus, poškodbe …)
- Otroci z različnimi genetskimi okvarami in sindromi (npr. Downov sindrom).
Otrokovi možgani imajo v prvih letih življenja tudi največjo sposobnost učenja in s tem sposobnost ustvarjanja novih nevronskih poti. Ker je gibanje možganska funkcija, so dojenčkova zgodnja leta najbolj pomembna za njihov gibalni razvoj. Ravno zato pa je zgodnje posredovanje tako ključno. V prvih dveh, treh letih življenja je namreč izjemnega pomena, da se otroka, ki ima težave z gibalnim razvojem izpostavi čim večjemu številu bogatih, željenih izkušenj. S tem bomo vplivali na njegov ustrezen nadaljni gibalni razvoj.
Kdo je nevrofizioterapevt in kakšna je njegova vloga?
Nevrofizioterapevt je strokovnjak, ki se ukvarja z obravnavo otrok in odraslih z nevrološkimi motnjami. Njegovo delo temelji na opazovanju in analizi gibalnih vzorcev, pri čemer se osredotoča na odpravljanje motenj v mišičnem tonusu, drži in različnih čutno-zaznavnih izkušnjah. Nevrofizioterapevt mora biti sposoben oceniti dojenčkovo stanje ter ustrezno prilagoditi terapijo.
VIR: Preferred Physical Therapy (https://preferredptkc.com/blog/pediatric-motor-milestones/)
Kako poteka razvojno nevrološka obravnava pri nevrofizioterapevtu?
- Anamneza: Nevrofizioterapevt bo ob prvem obisku vzel podatke o poteku nosečnosti, porodu, morebitnih posebnostih in zapletih, o dojenju/hranjenju dojenčka, morebitnih drugih težavah in obolenjih, spanju itd. S tem bo dobil širši vpogled v dojenčka, njegove navade ter kakšne druge težave.
- Ocena: Po anamnezi bo terapevt izvedel oceno dojenčka, kjer bo predvsem preveril in opazoval, koliko dojenček zmore sam v vseh položajih (hrbtni, trebušni, položaj na boku). Preveril bo kakšna je dojenčkova sredinska poravnava, kontrola glave, ter tudi očesni kontakt, sledenje igrači ipd. Ocenil bo dojenčkov mišični tonus, reakcije drže, prisotnost ter kvaliteto vseh gibalnih vzorcev.
- Potek terapije: Na podlagi anamneze in ocene si bo terapevt sprva zastavil cilje – kaj želimo s terapijo doseči? Glede na cilje si bo nato zastavil celoten plan terapevtske obravnave, kako bo do tega cilja prišel.
- Evalvacija: Ključnega pomena pri nevrofizioterapevtski obravnavi je tudi stalna evalvacija. Po vsaki terapiji ter ob koncu obravnave je potrebno izvesti dobro evalvacijo stanja dojenčka / otroka ter evalvacijo samih terapij.
VIR: Therapy and wellness Connection https://therapyandwellnessconnection.com/insights/infant-physical-therapy-what-you-need-to-know/
- Otrok / dojenček obiskuje nevrofizioterapevtske obravnave večinoma do usvojene samostojne hoje, v kolikor je potrebno tudi dlje.
- Pogostost samih obravnav določi nevrofizioterapevt in jih prilagodi glede na potrebe posameznika.
Edukacija staršev – ključen pomen!
Ker so starši tisti, ki z dojenčkom preživijo največ časa, je ključnega pomena, da se jih ustrezno educira. Nevrofizioterapevt jih bo taku educiral glede ustreznega gibalnega razvoja njihovega dojenčka, pokazal ter naučil jih bo pravilnega rokovanja z dojenčkom ter jim svetoval glede uporabe (in neuporabe) različnih pripomočkov. Le tako bodo v sodelovanju (starši, dojenček, terapevt) lahko zagotovili najboljše možnosti za ustrezen gibalni razvoj dojenčka.
Kako lahko podprem ustrezen gibalni razvoj dojenčka doma?
Tukaj je nekaj navodil, kako lahko starši zagotovijo dojenčku čim bolj kakovostne možnosti za njegov gibalni razvoj:
- Pravilno rokovanje z dojenčkom: Pravilno obračanje, dvigovanje, nošenje v naročju, hranjenje in podiranje kupčka…
- Čimveč časa preživetega na tleh: Dojenček naj preživi čim več časa na tleh, na trši podlagi (npr. blazina), saj bo imel tako največ možnosti za raziskovanje okolja.
- Kvaliteten trebušni položaj: Redno odlaganje dojenčka na trebuh, večkrat na dan po krajši čas.
- Ne posedamo dojenčka, dokler se ne posede sam: Ne silimo dojenčka v sedeč položaj, saj se bo sam posedel, ko bo za to pripravljen.
- Ne postavljamo dojenčka na noge, dokler se ne vstane sam: Dojenčka prav tako ne postavljamo na noge, dokler se ne vstane sam.
- Za hojo ne ponujamo rok (ne vodimo ga za roke): Dojenčku ne nudimo opore pri hoji, saj je ključnega pomena, da jo usvoji popolnoma samostojno.
Čakalne dobe
Glede na izjemno obremenitev javno dostopnih nevrofizioterapij je obisk fizioterapevta zasebnika postal že zelo pogosto. Seveda si vsakdo želi brezplačne javne oskrbe, a vse pogosteje se pojavljavljajo problemi na področju izvajanja fizioterepije v okviru javnega zdravstva – predvsem dolžina čakalnih dob (na prvi pregled pri razvojnemu pediatru se čaka že tudi po 5, 6 mesecev, na razvojno nevrološko obravnavo še dlje).
In ravno zato se vedno več staršev z otroci s težavami v razvoju obrne na zasebnika, ki mu lahko lažje omogoči hitrejši, individualiziran, strokoven in sodoben pristop k rehabilitaciji.